Достапни линкови

logo-print

Во Москва приведени стотици демонстранти


Полицијата во Москва приведе стотици млади луѓе кои протестираа вчера поради убиството на етнички Русин во еден јужен кварт во главниот град на Русија. Полициската акција следува неколку часа откако властите уапсиле работник мигрант осомничен за убиството. Полицијата соопшти дека го уапсила Орксан Зејналов по потекло од Азербејџан, кој според медиумите, пружал отпор кога специјалните сили се обиделе да ги уапсат во Коломна, мал град во близина на Москва.
Зејналов е обвинет дека го убил Јегор Шчербаков пред неговата девојка, кога тие се враќале дома во четвртокот навечер. Ова убиство предизвика протести во овој регион, каде што живеат и работат голем број мигранти.
XS
SM
MD
LG