Достапни линкови

logo-print

Проширувањето на ЕУ на Балканот ќе бил грчки приоритет


Евангелос Венизелос

Евангелос Венизелос

Грција ја поддржа Албанија на патот кон Европската унија и се заложи за натамошно ширење на ЕУ на Балканот.
Проширувањето на ЕУ на Балканот ќе биде еден од приоритетите за време на грчкото претседателство со Унијата идната година, изјави вчера заменикот грчки премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос во разговор со албанскиот претседател Бујар Нишани.
Нишани се заблагодари на Грција за подршката во процесот на интегрирање на Албанија во евроатлантските структури.
Албанија во 2009 година поднесе барање за членство во ЕУ и чека доделување кандидатски статус.
XS
SM
MD
LG