Достапни линкови

Хрватски Кумал ќе отворел погон во Штип


Скица на индустриска зона

Скица на индустриска зона

Хрватската компанија Кумал ќе гради погон за производство на термо изолациски материјали во Технолошко-индустриската развојна зона во Штип, изјави директорката на компанијата Александра Лалиќ по денешната средба во Владата со премиерот Никола Груевски.
Инвестицијата е вредна седум милиони евра и се очекува таа да донесе 50 директни и 100-тина индиректни вработувања.
Се планирана изградбата на погонот да почне во пролет идната година.
XS
SM
MD
LG