Достапни линкови

logo-print

Немуслиманите не смеат да го користат зборот Алах


Апелациониот суд во Малезија пресуди дека немуслиманите на смеат да го користат зборот Алах што на арпски значи Бог. Владата во оваа претежно муслиманска земја инсистира овој збор исклучиво да го користат муслиманите. Христијаните во Малезија пак велат дека тие со векови го користеле истиот збор за Бог и оти денешната пресуда е кршење на правата на малцинствата.
XS
SM
MD
LG