Достапни линкови

logo-print

Муслиманите на аџилак на планината Арафат


илустрација

илустрација

Стотици илјади муслимански верници денеска ја преплавија планината Арафат како дел од годинашниот аџилак. Саудиските власти проценуваат дека годинава имало милион ипол аџии што е многу помалку од лани кога се собраа над 3 милиони. Саудиска Арабија врши огромни градежни работи во Големата џамија во Мека. Намалувањето на бројот на аџии, според некои наводи, е и поради заразната болест на дишните органи. Аџилакот годинава завршува в петок.
XS
SM
MD
LG