Достапни линкови

logo-print

Техеран одбива да ги испорача залихите на ураниум


Заменик министерот за надворешни работи на Иран рече дека Техеран нема да дозволи изнесување на залихите на збогатен ураниум надвор од земјата но е подготвен да покаже флексибилност во други аспекти од нуклеарната програма. Абас Арачи за државните медиуми рече дека Иран може да преговара за количината , нивоата и методите на збогатување но дека испорачувањето на материјалот е црвената линија за земјата. Арачи зборуваше во пресрет на дводневниот состанок во Женева, прв таков меѓу иранските преговарачи и светските сили.
XS
SM
MD
LG