Достапни линкови

logo-print

СДСМ бара јавна дебата со владините министри за предлог мерката за ДДВ


СДСМ ја обвини Владата дека неаргументирано ја одбива нивната предлог мерка за враќање на 15% од ДДВ.
Потпретседателот на СДСМ Ванчо Узунов на прес-конференција оцени дека ВМРО ДПМНЕ со вчерашната реакција на последната изјава на Зоран Заев за оваа предог-мерка, манипулирала наместо да даде издржан коментар со факти и бројки.
Според него, во буџетот на РМ, по основ на ДДВ, годишно се собираат околу 45 милијарди денари, а даночното затајување се проценува на околу 35%. СДСМ тврди дека со предложената мерка затајувањето кај ДДВ-то би се намалило за две третини и тогаш во буџетот би се собирале 55 милијарди денари годишно по основ на ДДВ.
Узунов ги повика министрите во Владата, за ефектите од примената на мерката на СДСМ да излезат на отворена јавна дебата.
XS
SM
MD
LG