Достапни линкови

logo-print

Поголем поттик за разоружувањето во светот


 Ахмет Узумчу

Ахмет Узумчу

Директорот на Организацијата за забрана на хемиското оружје која денеска ја доби Нобеловата награда за мир Ахмет Узумчу изјави дека наградата ќе ги поттикне нејзините и онака неуморни напори за разоружување во светот. „Искрено се надевам дека заедно со Обединетите нации ќе успееме да придонесеме за мир во Сирија“ рече тој во Хаг, каде што е седиштето на организацијата чии експерти го надгледуваат уништувањето на сирискиот хемиски арсенал. Портпаролот на опозицискиот Сириски национален совет Калед Салех денеска во Истанбул оцени дека доделувањето на наградата на Организацијата за забрана на хемиското оружје претставува иронија и оти таа нема да придонесе за постигнување мир во Сирија. „Меѓународната заедница не стори ништо за запирање на крвопролевањето“, рече тој.
XS
SM
MD
LG