Достапни линкови

logo-print

Азербејџан ги отфрла критиките за изборите


Илхам Алиев со сопругата Мехрибан

Илхам Алиев со сопругата Мехрибан

Официјален Баку ги отфрли критиките на Западот за неправилности на вчерашните претседателски избори на кои Илхам Алиев со огромно мнозинство гласови доби трет мандат како шеф на Азербејџан. Претседателот на Изборната комисија Али Хасанов изјави дека извештајот на ОБСЕ бил базиран само врз информации на опозицијата. Тој додаде дека земјата ќе ја преразгледа нејзината натамошна соработка со ОБСЕ. Според официјалните резултати, кандидатот на опозицијата Камил Хасанли добил само 5 насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG