Достапни линкови

logo-print

Генералниот секретар на НАТО во Грција


Расмусен во Грција

Расмусен во Грција

„НАТО останува стабилен столб на меѓународниот систем за безбедност“, изјави грчкиот премиер Андонис Самарас по денешната средба во Атина со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен. Тие разговарале за иднината на Алијансата и за тековните регионални и меѓународни настани и процеси. „Грција е една од најстарите членки на НАТО и ќе продолжи и покрај финансискиот притисок врз земјата, активно да учествува во Алијансата“, истакна Самарас. Расмусен претходно имаше средба со грчкиот министер за одбрана Димитрис Аврамопулос и со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос.
XS
SM
MD
LG