Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара од Украина да ја ослободи Тимошенко


Штефан Филе

Штефан Филе

Комесарот на Европската Унија за проширување Штефан Филе ја предупреди Украина дека ќе мора да ја ослободи поранешната премиерка Јулија Тимошенко доколку сака со сигурност да го потпише договорот за асоцијација и стабилизација со Унијата.
Тој во Киев денеска, исто така, рече и дека Украина ќе мора да направи сериозен прогрес во изборната регулатива и судството.
имошенко е осудена на 7 години затвор поради наводен штетен договор за испорака на гас од Русија. Според Тимошенко, станува збор за политички отивиран процес.
XS
SM
MD
LG