Достапни линкови

logo-print

Во неколку дена извршени 42 смртни казни во Ирак


Ирачката влада соопшти дека 42-ца затвореници, осудени за тероризам, биле егзекутирани во последниве неколку дена. Само во оваа година досега во Ирак биле егзекутирани 132 лица, осудени на смртна казна, што најчесто се извршува со бесење. Според Светската коалиција против смртната казна, Ирак е на трето место според бројот на извршени смртни казни, по Кина и Иран.
XS
SM
MD
LG