Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ со критики за изборите во Азербејџан


Посматрачите на ОБСЕ на денешната прес конференција во Баку оценија дека на претседателските избори во Азербејџан имало значајни проблеми во текот на целиот процес.
Мисијата на ОБСЕ смета земјата треба да ги исправи сите грешки за да ги достигне стандардите на ОБСЕ.
Од друга страна, Парламентарната асамблеја на Советот на Европа и Европскиот Парламент издадоа соопштение во кое се наведува дека гласањето било транспарентно и демократско и покрај сериозните проблеми со слободата на говорот.
Претседателот Илхам Алиев со 84,6 насто гласови вчера победи додека Опозицискиот кандидат Камил Хасанли кој освои само 5 насто. обвини за низа нерегуларности.
XS
SM
MD
LG