Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ со извештај за изборите во Азербеџан


Претседателот на Азербеџан Илхам Алиев

Претседателот на Азербеџан Илхам Алиев

Меѓународните набљудувачи на ОБСЕ денеска треба да го објават извештајот за претседателските избори во Азербеџан. Според првичните резултати актуелниот претседател Илхам Алиев освоил над 85 проценти од гласовите со што го обезбеди и неговиот трет мандат на функцијата.
Опозицијата обвини за низа нерегуларности, а нејзиниот кандидат Камил Хасанли кој осови 5 отсто од гласовите изјави дека станува збор за тотален фалсификат.
XS
SM
MD
LG