Достапни линкови

logo-print

ОН бараат од Белорусија да запре со егзекуциите


Специјалниот известувач на Обединетите Нации за човековите права во Белорусија ги повика властите во Минск веднаш да спроведат мораториум на извршувањето на смртните казни. Во периодот 2010-та, 2012-та, во Азербејџан биле извршени 5 егзекуции, што според меѓународните претставници, е неприфатливо со оглед на нетрансперентните судски процеси со кои не е гарантирано фер судење.
XS
SM
MD
LG