Достапни линкови

logo-print

Нобелот за хемија за Карплус, Левит и Воршел


Професорите Мартин Карплус, Мајкл Левит и Арија Воршел ја добија годинашната Нобелова награда за хемија. Институтот Каролинска во Стокхолм денеска соопшти дека тие наградата ја добиле за развојот на повеќескални модели за сложени хемиски системи.
XS
SM
MD
LG