Достапни линкови

logo-print

Шефот на Гринпис бара средба со Путин


Шефот на „Гринпис“ Куми Наидо

Шефот на „Гринпис“ Куми Наидо

Шефот на „Гринпис“ Куми Наидо му пишал на рускиот претседател Владимир Путин барајќи средба со него во врска со апсењето на 30 активисти на Гринпис за време на протестот против вадењето нафта од Арктикот. Уапсените, меѓу кои и 18 странски државјани, во минатата недела беа обвинети за пиратство и се соочуват со казна затвор до 15 години. „Гринпис“ и други невладини организации побараа нивно итно пуштање на слобода.
XS
SM
MD
LG