Достапни линкови

logo-print

Израел му честита на Самарас за борбата против неонацизмот


грчкиот премиер Андонис Самарас

грчкиот премиер Андонис Самарас

Израелските лидери го поздравија цврстиот став на грчкиот премиер Андонис Самарас против неонацистите во неговата земја. Израелскиот претседател Шимон Перес на средбата со Самарас во Ерусалим му честиташе на за неговото противење спрема насилните организации. Премиерот Бенјамин Нетанјаху пак, ги истакна неговите храбри чекори во справувањето со крајно десничарската партија „Златна зора“. Петмина од 18 пратеници на оваа партија во минатиот месец беа упасени по убиството на еден грчки рапер за што беше обвинет член на „Златна зора“. Самарас повтори дека нема да дозволи неонацизам во, како што рече, колевката на демократијата.
XS
SM
MD
LG