Достапни линкови

logo-print

Барање за заштита на американските спортисти во Сочи


Околу 40 претставници на Конгресот испратија писмо до Олимпискиот Комитет на Соединетите американски држави со барање за асистенција во заштитата на американските спортисти кои ќе се натпреваруваат на олимписките игри во Сочи, Русија. Конгресмените изразуваат загриженост за, како што го нарекуваат „рускиот анти-геј закон“ Во дописот се наведуваат примери на насилства против хомосексуалци во Русија и се изразува загриженост од инциденти доколку американските посетители и учесници во Сочи не се согласуваат со одредбите од анти-геј законот.
XS
SM
MD
LG