Достапни линкови

logo-print

Прва номинација за жена гувернер во САД


Џенет Јелен

Џенет Јелен

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама одлучил да ја номинира Џенет Јелен за гувернер на Федералните резерви, американската централна банка. Обама би требало формално да ја соопштии номинацијата подоцна денеска. Јелен на 67 годишна возраст е вицегувернер на Федералните резерви и доколку сенатот ја прифати нејзината номинација, таа ќе биде прва жена на чело со американската централна банка.
XS
SM
MD
LG