Достапни линкови

logo-print

Кинеската полиција пукала врз тибетски демонстранти


Кинеската полиција пукала врз тибетските демонстранти кои протестирале против наредбата да биде истакната кинеското знаме, при што биле ранети најмалку 60 лица. Радио Слободна Азија јави дека инцидентот се случил во Биру, кинески тибетски автономен регион. На жителите на Биру им било наредено да истакнат кинески знамиња пред домовите во пресрет на кинескиот националниот празник.
XS
SM
MD
LG