Достапни линкови

logo-print

Европската народна партија побара ослободување на Тимошенко


Европската народна партија во Европскиот парламент ја повика украинската влада веднаш да ја ослободи поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Адвокатотот на Тимошенко, Сергеј Власенко вчера изјави дека двајца претставници на ЕУ се сретнале со украинскиот претседател Виктор Јанукович да го прашаат за аболиција на Тимошенко. Тој исто така изјави дека Тимошенко ја прифатила понудата да се лекува во Германија. ЕУ побара помилување за Тимошенко пред Украина да потпише договор за Асоцијација со ЕУ во ноември. Тимошенко вели дека обвиненијата против неа се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG