Достапни линкови

logo-print

Министерот за одбрана Џафери во посета на македонските мировници во Босна


Министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, денеска престојува во посета на контингентот од Армијата на Република Македонија која е во рамки на ЕУФОР-АЛТЕА во Босна и Херцеговина.
АРМ во мисијата АЛТЕА учествува од 2006 година и тоа со хеликоптерски деташман до 2008 година и со медицински тим, во моментов 14.ротација. Министерот Џафери положил и цвеќе на споменикот на трагично загинатите припадници на АРМ во хеликоптерската несреќа кај Катлановско Блаце.
XS
SM
MD
LG