Достапни линкови

logo-print

Постапка за ослободување на активистите на Гринпис


Холандија започна правна постапка против Русија за ослободување на 30 активисти на Гринпис обвинети за пиратство.
Холандскиот министер за надворешни работи Франс Тимерманс изјави дека Холандија се повикува на Конвенцијата на ОН за „Законот на морињата“. Активистите од 18 земји беа приведени од страна на руската крајбрежната стража откако се обиделе да се искачат на платформа на Гаспром во Баренцовото Море како проптест на руски планови да се вежби на Арктикот. Според Гринпис, екипажот на бродот не извршил никакво злосторство.
XS
SM
MD
LG