Достапни линкови

logo-print

Рахмон повторно кандидат за претседател на Таџикистан


Емомали Рахмон

Емомали Рахмон

Таџикистанската владејачка Народно демократска партија денеска го кандидира сегашниот претседател Емомали Рахмон за кандидат на претстојните претседателски избори што се закажани за 6 идниот месец. Шеесет годишниот Рахмон е на власт во таа земја од 1992 година. Досега шест кандидат се пријавиле да учествуваат на изборите. Конечниот список треба да го објави Централната изборна комисија на 7 овој месец.
XS
SM
MD
LG