Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа против соработката на Јужна Кореа со САД


Северна Кореа ја обвини јужнокорејската претседателка Парк Геун Хие дека води политика на опасна конфронтација со тоа што се залага за уништување на севернокорејското нуклеарно оружје. До оваа реакција на официјален Пјонгјанг доаѓа на само два дена откако американскиот секретар за одбрана Чак Хегел во Сеул потпиша стратегиски план со Сеул со цел одбрана на Јужна Кореа од можен напад нуклеарен напад. Според Пјонгјанг, станува збор за неразумен договор.
XS
SM
MD
LG