Достапни линкови

logo-print

Турција планира да го намали воениот рок на 12 месеци


турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турција планира да го намали редовниот воен рок на 12 месеци, од сегашните 15, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата „А Хабер“. Ердоган нагласи дека на проектот заедно работат Министерскиот совет, Министерството за одбрана и Генералниот штаб на турската армија. Останува предлог законот да биде поднесен во Парламентот. Проектот не предвидува промена на краткиот воен рок за студенти, кој е шест месеци.
XS
SM
MD
LG