Достапни линкови

logo-print

Сирија ја предупреди Турција


Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад ја предупреди Турција дека ќе страда ако продолжи да ги поддржува бунтовниците кои се борат да ја соборат неговата влада. Асад во интервју за турската телевизија Халк изјави дека во блиска иднина „овие терористи поврзани со Ал Каеда ќе имаат големо влијание и во Турција“. Тој исто така ја обвини Турција дека дозволува нејзината територија да биде користена од бунтовниците за подготовка на нивните акции.
XS
SM
MD
LG