Достапни линкови

logo-print

Во Ирска референдум за укинување на Сенатот


Ирците денеска на референдум се изјаснуваат дали да биде укинат Горниот дом на парламентот со цел намалување на државните трошоци. Се гласа за владиниот уставен амандман со кој се предвидува затворање на Сенатот во кој има 60 сенатори. Критичарите на амандмантот велат дека владата го предложила тоа не со намера да штеди, туку да ја централизира власта. Сенатот нема некои посебни овластувања, а неговото затворање ќе значи годишна заштеда од 20 милиони евра.
XS
SM
MD
LG