Достапни линкови

logo-print

Ахмети бара директно вклучување на Брисел во спорот со името


Лидерот на ДУИ Али Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во Брисел разговарал со европратеникот Ричард Ховит за извештајот за напредокот на Македонија кон Европската унија. Притоа, како што соопшти ДУИ, Ахмети побарал директно вклучување на Брисел во изнаоѓањето компромис со Грција околу името. Европратеникот Ховит ветил целосна негова поддршка за европската перспектива на земјата и додал дека локалните власти треба да им помогнат на пријателите во Брисел за да се постигне посакуваниот успех.
XS
SM
MD
LG