Достапни линкови

logo-print

Потона брод со имигранти во јужна Италија


Илустрација

Илустрација

Десетици луѓе загинале откако бродот со кој се превезувале имигранти, потонал во јужна Италија. До несреќата дошло во близина на островот Лампедуса, а според локалните власти, досега настрадале над 80 луѓе. Сеуште е во тек спасувачката акција и се страхува дека бројот на настрадани може да биде и поголем, бидејки на бродот имало околу 500 луѓе, најголемиот дел од нив од Сомалија. Островот Лампедуса се наоѓа меѓу Сицилија и Тунис и е една од главните порти за имигрантите од северна Африка на патот кон Европската Унија.
XS
SM
MD
LG