Достапни линкови

logo-print

Од Фукушима повторно истекува радиоактивна вода


Операторот на јпонската нуклеарна централа Фукушима соопшти дека било регистрирано ново истекување на радио-активна вода, веројатно во водите на Пацификот. Според компанијата, станува збор за над 430 литри контаминирана вода. Околу 300 тони радиоактивна вода истече од Фукушима во август. Во Фукушима се случи хаварија во март 2011-та, по земјотресот и цунамито во Јапонија.
XS
SM
MD
LG