Достапни линкови

logo-print

Белград го предупреди Брисел дека ќе го прекине дијалогот со Приштина


Премиерот на Србија Ивица Дачиќ изјави дека го предупредил Брисел оти ќе го прекине учеството во преговорите доколку Приштина не им дозволи на српските државни претставници да го посетуваат Косово во предизборната кампања.
„Го предупредив Брисел... дека одлуката на властите во Приштина е скандалозна и дека претставува удар по мировниот процес“, изјавил Дачиќ за српските медиуми.
Тој најавил дека српските власти денес ќе разговараат за натамошните чекори и ќе побараат став од Европската Унија за овој проблем.
Инаку шефицата на косовскиот преговарачки тим Едита Тахири за РСЕ потврди дека министерот за правда Хајредин Кучи донесол одлука за време на кампањата за локалните избори на Косово која трае од денеска до 1 ноември на официјални преставници на Србија да не им биде дозволен влез на Косово.
Тахири додаде дека министерството за правда е компетентно за одредување можности за посети од Србија.
Врз основа на меѓународните стандарди, се знае дека изборната кампања се одвива во рамки на една земја и дека нема потреба официјални прествници на друга земја да доаѓаат, изјави Тахири.
XS
SM
MD
LG