Достапни линкови

logo-print

Лидерот на Златна Зора во притвор


Судот во Атина му одреди мерка притвор на лидерот на екстремно десничарската партија Златна Зора под обвинение дека предводи криминална организација. Николаос Михалолиакос ги отфрли обвиненија пртив него.Тој и петмина членови од неговата партија се мегу 20 те луѓе приведени во акцијата во текот на викендот, што улседи по убиството на раперот во септември. Грчките власти ја нарекоа Златна Зора нео нацистичка криминална банда. Тројца пратеници на крајнодесничарската партија Златна Зора беа неочекувано ослободени пред започнувањето на судскиот процес под обвинение за нивно учество во криминална организација, а четвртиот беше оставен во притвор.
XS
SM
MD
LG