Достапни линкови

logo-print

Ерменија бара посредување од Советот на Европа за Нагорно Карабах


Серж Саркасјан, Стразбур, 02.10.2013

Серж Саркасјан, Стразбур, 02.10.2013

Ерменскиот претседател Серж Саркасјан побара од Советот на Европа да иницира директни контакти со властите во Нагорно Карабах, со цел да биде постигнат напредок во надминувањето на спорот. За време на денешното обраќање во Парламентарното собрание, Саркасјан го обвини претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев дека продолжува да и се заканува на Ерменија со војна во врска со Нагорно Карабах и оти постојано ги зголемува трошоците за армијата.
XS
SM
MD
LG