Достапни линкови

logo-print

Денеска за гласање на доверба на владата


Италијанскиот парламент денеска ќе гласа за доверба на коалиционата влада на премиерот Енрико Лета. До гласање за доверба доаѓа откако Силвио Берлускони побара од министрите на неговата партија да ја напуштат владата. Сепак, дел од неговите партеници најавија дека ќе ја подржат владата на Лета. Тензијата во владејачката коалиција во Италија започнаа откако судот покрена обвинение против Берлускони за даночно затајување. Според Берлускони, премиерот Лета дозволил негова политичка егзекуција низ легалниот систем.
XS
SM
MD
LG