Достапни линкови

logo-print

АРМ има значајна улога во операциите на НАТО


началникот на Генералштабот генерал потполковник Горанчо Котески

началникот на Генералштабот генерал потполковник Горанчо Котески

Kомандантот на Командата на здружените сили на НАТО во Неапол, адмирал Брус Клинган, денеска во рамките на дводневната официјална посета на Македонија, имаше средба со началникот на Генералштабот генерал потполковник Горанчо Котески и со министерот за одбрана Талат Џафери. Адмиралот Клинган истакна дека е импресиониран од придонесот што Македонија и АРМ го даваат со учеството во мировните мисии, додавајќи дека соработката со АРМ игра значајна улога во реформските процеси на Армијата, како и во донесувањето на важни одлуки во планирањето на операциите на Алијансата. Тој додаде дека денешната посета ќе даде нов импулс во односите помеѓу Командата на здружените сили на НАТО и АРМ.
XS
SM
MD
LG