Достапни линкови

logo-print

Воена парада во Јужна Кореа


Јужна Кореа на денешната воена парада во Сеул претстави ракета со долг дострел која би можело да досегне до сите делови на Северна Кореа. На парадата учествувале 11 илјади војници, 120 авиони и 190 оружени системи, меѓу кои и ракетата од домашно производство Хјунму 3 со дострел од илјада километри. Парадата ја следеше и американскиот секретар за одбрана Чак Хегел.
XS
SM
MD
LG