Достапни линкови

logo-print

Состанок за реформи на Католичката црква


Осуммина кардинали денеска во Ватикан почнаа разговори зад затворена врата со папата Франциско во врска со реформите на Католичката црква која има над милијарда и 200 милиони верници во светот. Главна задача на кардиналите е да предложат промени на администрацијата во Ватикан која со години е потресувана од скандали. Папата Франциско веднаш по неговата инаугурација годинава најави дека ќе формира советодавно тело кое треба да му помогне во реформите. Сегашните разговори би требало да траат три дена.
XS
SM
MD
LG