Достапни линкови

logo-print

Двајца генерали испратени во пензија поради неуспех


Двајца американски генерали се испратени во пензија поради неуспех да одбранат база на Соединетите американски држави во Авганистан. Генералот Џејмс Амос, првиот човек на американските маринци, во писмена изјава вели дека генералите Чарлс Гурганус и Грег Стурдевант не успеале да превземат соодветни мерки за одбрана од насилен напад на американската база во провинцијата Хелманд во Авганистан. Станува збор за неуспешна одбрана на објектот при напад во 2012 година.
XS
SM
MD
LG