Достапни линкови

logo-print

Инспекторите на ОН ја завршија мисијата во Сирија


Инспекторите на Обединетите нации откако ги испитале местата за кои се наведува дека биле извршени хемиски напади денеска заминале од Сирија. Тие ја започнаа нивната мисија во минатата недела, а извештајот треба да го предадат до крајот на октомври. Во Дамаск утре треба да пристигне нов тим експерти, овој пат од Организацијата за забрана на хемиското оружје. Тие би требало да почнат да го уништуваат овој вид на оружје во согласност со неодамна усвоената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG