Достапни линкови

logo-print

Во напад на американските сили убиени тројца милитанти во Пакистан


Пакистански официјални лица соопштија дека во ракетен напад на американските сили загинаа најмалку тројца милитанти во племенските области на Пакистан. Нападот се случил во близина на Мираншах, главниот град на Северен Вазиристан, еден од седумте племенски области по должината на границата со Авганистан. Пакистанските безбедносни сили соопштија дека американските сили испукале два проектила врз упориштето на милитантните.
Северен Вазиристан е упориште на пакистанските Талибанци и милитантите поврзани со Ал Каеда.До овој напад доаѓа само неколку дена откако во говорот на Генералното собрание на ОН премиерот Навац Шариф побара да прекинат таквите напади. Пакистан во неколку наврати протестираше против ранетните напади на беспилотните летала нарекувајќи ги повреда на нејзиниот суверенитет.
САД, меѓутоа, ги гледа како важна алатка во борбата против милитантите.
XS
SM
MD
LG