Достапни линкови

logo-print

Протести поради апсењето на лидерот на Златна зора


Неколку стотици поддржувачи на грчката крајнодесничарска партија Златна зора се собраа денеска пред полициската станица, откако денеска полицијата го уапси лидерот на партијата и над десетина високи партиски членови и пратеници.
Партијата на својата веб страница повика на протест во знак солидарност со нејзиниот лидер Николаос Михалолиакос.
Грчкиот премиер Андонис Самарас ја отфрли можноста за предвремени избори по апсењето на лидерот на Златна зора.
Според обвинителството уапсените може да се соочат со обвиненија за убиство, напад, бомбашки напади, изнуди и перење на пари. Лидерот на Златна зора, нејзиниот портпарол, двајца пратеници други членови на партијата беа уапсени под обвинение за создавање криминална организација.
XS
SM
MD
LG