Достапни линкови

logo-print

Руското МНР ја критикува одлуката на американскиот апелационен суд


Руското министерство за надворешни работи ја критикуваше одлуката на американскиот апелационен суд со која се придржува до своето убедување за затворска казна на рускиот дилер со оружје Виктор Бут. Во соопштението на министерството се наведува дека правната машина на Соединетите Држави уште еднаш ставила печат на политички случај и покрај очигледните слабости на доказниот материјал. Бут беше осуден во 2011 година поради заговор за убивање на Американци и осуден на 25 години затвор. Тој беше уапсен во 2008 во Тајланд во меѓународната операција, откако се согласил да го продаде оружјето на американски агенти во одделот за наркотици, за кои тој верувал дека биле членови на Револуционерните вооружени сили на Колумбија, а кое се користело против американските сили. Случајот со Бут ги влоши односите меѓу Вашингтон и Москва.
XS
SM
MD
LG