Достапни линкови

logo-print

ЕУ го поздрави донесувањето на резолуцијата за Сирија


Европската унија го поздрави донесувањето на резолуцијата на Обединетите Нации за уништување на хемиското оружје во Сирија. Шефот за надворешна политика Кетрин Ештон изјави дека резолуција претставува "голем чекор кон одржлив и унифициран меѓународен одговор на кризата во Сирија".
Ештон изјави дека резолуцијата треба "да постави стандард за меѓународната заедница како одговор на заканите од оружјето за масовно уништување". Советот за безбедност едногласно ја донесе резолуција со која се бара уништување на хемиското оружје на Сирија и се осудува нападот со отровниот гас сарин во околината на Дамаск на 21 август. Ештон соопшти дека Европската Унија "ја повторува својата подготвеност за поддршка на активностите предвидени во резолуција", вклучувајќи и "силна меѓународна реакција во случај на неусогласеност."
XS
SM
MD
LG