Достапни линкови

logo-print

Лета побара партиите да ги разјаснат ставовите во парламентот


Премиерот на Италија Енрико Лета

Премиерот на Италија Енрико Лета

Италијанскиот премиер Енрико Лета побара од партиите во владината коалиција да го разјаснат својот став во парламентот веќе наредната недела, откако еден дел од поддржувачите на поранешниот премиер Силвио Берлускони ја блокираат работата на Владата. Тој соопшти дека бара да добие политичко и програмско разјаснување помеѓу силите во мнозинството во парламентот, односно левиот и десниот центар.
-Или ќе работиме за напредок на оваа земја во интерес на граѓаните или ќе ја запреме ваквата соработка, изјави Лета.
Италијанскиот премиер ја критикуваше заканата за оставка на парламентарниот блок Партија за слобода на Берлускони, која пак најавува протести поради гласањето на комисијата за Сенатот за забрана за Берлускони да биде сенатор откако во судски процес доби пресуда од година и половина поради затајување на данок.
XS
SM
MD
LG