Достапни линкови

logo-print

Српските власти ја забранија геј парадата во Белград


Властите во Белград ja забранија геј парадата во српскиот главен град веќе трета година по ред поради закани за насилство од страна на десничарските групи. Премиерот Ивица Дачиќ, изјави дека државниот врв одлучил да го забрани овој настан, бидејќи се плаши од повторување на насилствата од 2010 година, кога повеќе од 100 луѓе беа повредени кога екстремистите ја нападнаа геј парадата во Белград, предизвикувајќи судири со полицијата.
Амбасадата на Соединетите Држави објави соопштение во кое вели дека е "многу разочарана" поради забраната, а еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека со овој чин се "пропушта можноста да се покаже почитување на основните човекови права."
XS
SM
MD
LG