Достапни линкови

Конструктиви разговори во Виена за иранската нуклеарна програма


Херман Некертс, Виена, 27.09.2013

Херман Некертс, Виена, 27.09.2013

Во Виена денеска се одржаа разговори меѓу претставници на Меѓународната агенција за атомска енергија и на Иран во врска со нуклеарната програма на Техеран. По разговорите, заменик генералниот директор на агенцијата Херман Некертс и иранскиот преговарач Реза Наџафи изјавија дека имале конструктивни разговори и оти нова средба е закажана за 28-ми октомври. Некертс додаде дека она што се случува на Генералниот собрание на Обединетите Нации во врска со иранската нуклеарна програма, е различна работа и независно од она што се работи во Виена.
XS
SM
MD
LG