Достапни линкови

logo-print

Безбедноста проблем за кинеската инвестиција во Авганистан


Карзаи во Кина

Карзаи во Кина

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи е во Пекинг и на средба со кинескиот претседател и премиер.
Една од главните теми на дневн ред е соработката во рударството.
Кинески конзорциум ги има правата за развој на рудникот Аинак.
Овој проект претставува најголемата странска инвестиција во Авганистан, но безбедноста го попречува почетокот на работата.
XS
SM
MD
LG