Достапни линкови

logo-print

Постигнат договор за нацрт резолуцијата за Сирија


Петте постојани земји членки на Советот за Безбедност во ОН постигнаа согласност за резолуцијата со која се бара Сирија да ги уништи своите резерви на хемиско оружје.Агенциите јавуваат дека нацрт резолуцијата не вклучува директни насоки за санкции или воена акција,доколку Дамаск одбие да соработува со САД и Русија, околу постигнатиот договор за меѓународна контрола на уништувањето на хемиското оружје. Гласањето за резолицијата во Советот за Безбедност треба да се одржи денеска вечер.Сирија се согласи да го уништи хемиското оружје по заканите од САД за можна воена интрвенција.
XS
SM
MD
LG